عفونت ریه(پنومونی) چیست؟

چرا بروز آن در عزیزان مبتلا به فرسایش مغز تشدید می شود؟

علائم عفونت کدامند و چرا عفونت ریه از خطرناک ترین عفونت هاست؟

چگونه از شروع عفونت آگاه شویم و راهکار مقابله با آن کدام است؟


 

امروز یکی از مراقبین عزیز که مادرشان به عفونت ریه مبتلا شده بودند و برای مداوا در بیمارستان بستری شده بودند با من تماس گرفتند و در این باره صحبت کردیم.


از آنجا که عفونت ریه یکی از مشکلات مهم و خطرناک عزیزان ما محسوب می شود و بلا‌استثنا همه آنها در معرض این خطر این هستند، تصمیم گرفتم پرسش ها و پاسخ های زیر را از آرشیو بانک اطلاعاتی دردآشنا برایتان بازگو نمایم. توصیه می کنم آنرا به دقت مطالعه نموده و در باره این خطر مهلک هوشیارانه عمل نمایید.

   

پرسش و پاسخ دردآشنا, 11.07.18 22:31

سلام خدمت عزیزان محترم گروه

برای هگی آرزوی سلامتی میكنم

دوستان من خیلی وقته كه چندین علامت سوال از مادرم در ذهنم هست خواستم بپرسم و این نكته رو به سایر عزیزان یاداوری كنم

اینكه مادر من چرا بعلت عفونت ریه به رحمت خداوند رفتن؟

بدون هیچ علامتی نه تب و نه اشكال در تنفس

مادرم نه زخم بسترشدن

نه عفونت ادرار داشتن

و من مطالب رو كه میخونم همه از عفونت ادرار صحبت میكنن و من چیزی از عفونت ریه ندیدم

 

 

Mehdi Samadani

سلام خانم … عزیز،

یکبا ردیگر درگذشت مادرگرامی شما راتسلیت عرض می کنم.

عفونت ها در عزیزان ما معمولا خاموش اثر می گزارند. عوارض و علائمی که در باره آنها ذکر می شود در مورد بیماران فرسایش مغز یا وجود ندارد یا بسیار خفیف است. تب جزئی و اگر درد و سوزش و ناراحتی دیگری وجود دارد، عزیزان ما از بیان آن ناتوانند.

عفونت مجاری ادرار بدلایل بیشمار مکررا اتفاق می افتد. بهمین دلیل رایج تر است و ما بیشتر راجع به آن صحبت می کنیم. عفونت ریه معمولا در نتیجه مشکلات بلع و ورود مواد غذایی به داخل کانال هوای بیمار ایجاد می شود و معمولا از مشکلات دوران پیشرفته بیماری است.

هوشیاری مراقب کمک می کند که عفونت را بمحض شروع تشخیص دهیم و مداوا را که معمولا آنتی بیوتیک خوراکی است سریعا شروع کنیم. تشدید عفونت، بستری شدن در بیمارستان و آنتی بیوتیک تزریقی را بهمراه دارد و درمان آن مشکلتر است.

تغییرات رفتاری بیمار مانند خمودگی، افت هوشیاری، نیاز به خواب بیشتر، مشکلات تنفسی و خلط سینه در مورد عفونت ریه و رنگ و بوی غیر عادی ادرار در مورد عفونت مجاری ادرار از اولین مواردی است که باید به آن توجه کنیم.

 

 پرسش بعدی همان مراقب:

ممنون جناب صمدانی عزیز

در ظاهر مادر خوب غذا میخوردن و حدود دو هفته بود كه بخاطر مشكل دندان غذاها میكس میشد یعنی ما مشكلی رو در بلع متوجه نمیشدیم

و اینكه در بیمارستان دكتر معالج گفتند این عفونت كهنه است و به یكی دو سال قبل برمیگردد

این تعجب منو بیشتر كرد

  

Mehdi Samadani

منظورتان از مشکل دندان چیست؟‌ آیا عفونت دندان یا لثه داشتند؟ همسر من یک بار بدلیل عفونت ریشه دندان، و در نتیجه ورود بزاق به کانال هوا دچار عفونت ریه شد. مشکل بلع ممکن است بصورت خاموش عمل کند بدینمعنی که آثار معمولی سرفه زدن در نتیجه اختلال بلع وجود نداشته باشد.

مشکل دیگر می تواند ریفلکس اسیدی معده باشد. ریفلکس معده سرشار از انواع باکتری است و اگر وارد نای شود ممکن است به عفونت ریه منجر شود. من سه وعده یک قرص ضد اسید معده به همسرم می خورانم.

عفونت کهنه ریه را درست درک نمی کنم و نمی دانستم می توانیم عفونتی برای چند سال داشته باشیم و عوارضی در باره آن نبینیم. البته این را می دانم که سیستم ایمنی ضعیف همسر من پیوسته با مواد خارجی که وارد ریه او می شود مبارزه می کند. نتیجه آن خلطی است که از ریه او دفع می شود. ولی «پشه چو پر شد بزند پیل را» اینجا مصداق دارد. زمانی می رسد که باکتری در این نبرد برنده می شود.

 

ادامه پرسش همان مراقب

جناب صمدانی در حدود یكی دو ماه اخیر ما دیده بودیم مادر در هنگام خوردن غذا از لثه هایشان كمی خون آبه می آید و لثه ها متورم شده اند

رفتیم دندانپزشكی و گفتن دندانها عفونت كرده اند و باید برید عكس او پی جی بگیرید ببینیم عفونت تا چ حد است و گفتن در نهایت باید دندانها كشیده شوند.ما دیدیم كه مادر اصلا در گرفتن عكس او پی جی همكاری نمیكنند چون اصلا متوجه نمیشوند و درك درستی از محیط پیرامون ندارند.و ما رفتیم سراغ گرفتن آزمایش خون و ادرار و درگیر این مسائل شدیم

ولی مشخص بود كه لثه ها متورمند و عفونت دارند

و اینكه عفونت ریه ها بسیار زیاد و وحشتناك بود

ممكنه عفونت لثه اینكار را كرده باشه؟

و اینكه ما نمیدونیم مامان از كی عفونت داشته لثه هاشون

من گیجم كاملا

 

 Mehdi Samadani

متاسفم. شاید اگر برای عفونت لثه آنتی بیوتیک تجویز شده بود شاید اوضاع فرق می کرد.

امکان شروع عفونت ریه بدلیل عفونت دندان از نظر من بسیار محتمل است ولی من پزشک نیستم. فقط بر اساس تجربه اظهار نظر می کنم. عفونت هم اگر مداوا نشود تشدید شده و از کنترل خارج می شود.

  

اظهار نظر قای دکتر شفیعی

با سلام، با اجازه من چند نکته را در مورد پنومونی در بیماران سالمند و خصوصا مبتلا به دمانس مطرح کنم:

۱. بالای ۶۵ سال پنومونی به دلیل خطر بالای مرگ ‌و میر باید در بیمارستان بستری شود.

۲. دلیل بالای مرگ ‌و‌میر در این افراد بیماری های زمینه ایی و عوامل چرکی متفاوت از افراد جوان تر‌ است.

۳. در این بیماران ممکن است عفونت ها بدون تب و‌ سایر علایم هشدار دهنده  شروع شده ‌به همین دلیل وقتی تشخیص داده شوند که بسیار دیر باشد.

 

 Samadani

با عرض تشکر از آقای دکتر شفیعی که لطف فرموده اظهار نظر کردند. آقای دکتر شفیعی (متخصص مغز و اعصاب و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان) با سعه صدر و صرف  وقت فراوان، ظرف سه سال گذشته مطالب وب سایت دردآشنا را مطالعه نموده و مرا در زمینه های مختلف ارشاد فرموده اند. بینهایت سپاسگزارم.

 

 

پرسش مراقبی دیگر

با سلام و تشكر از شما جناب اقای صمدانی بزرگوار

ممكن هست بفرمایید ایا ازمایش پزشكی وجود دارد كه بتوانیم متوجه شویم عزیزمان دچار عفونت ریه شده یا خیر ؟؟؟

با توجه به اینكه میفرماید این بیماری خاموش هست متوجه شویم و درمان كنیم تا خدای نكرده بیماری پیشرفته نشده

 

 

Mehdi Samadani

با درود. اشاره من به خاموشی بیماری مربوط به استنشاق مواد غذایی (اسپیراسیون – راه یافتن مواد غذایی به کانال هوا) بدون عوارض سرفه و سایر شواهد بود.

عکس برداری از ریه وجود عفونت را نشان می دهد. آزمایش خون و کشت خلط سینه نوع باکتری را هم مشخص می کند. ولی بهترین و سریع ترین راه توجه مراقبین فرسایش مغز برای تشخیص است. تغییرات رفتاری، تب خفیف در حد کمتر از یک درجه، مشکات تنفسی مانند خلط در گلوی بیمار، قل قل کردن نفس در ششها،  سرعت یافتن دم و بازدم، و عمیق نبودن تنفس از شواهد اولیه است. مقاله عفونت ریه وبسایت دردآشنا که شرح مفصل بیماری را بیان می نماید را مطالعه نماییدhttp://dardashna.ir/?p=1769

من بمحض مشاهده اینگونه مشکلات از پزشک عمومی همسرم خواهش می کنم بیاید و بکمک گوشی، به صدای تنفس او گوش کند. اگر عفونت شروع شده باشد، پزشک از صدای دم و بازدم ششها به آن پی می برد. کلید موفقیت در مداوا، اقدام سریع است. درست مانند شروع آتش سوزی، مهار آتش در ابتدا آسان است ولی توسعه که پیدا کرد مشکل می شود.

عفونت ریه (و مجاری ادرار) هم در ابتدای راه با آنتی بیوتیک خوراکی مداوا می شود ولی با پیشرفت آنها که اکثرا سریع اتفاق می افتد، بستری شدن در بیمارستان و آنتی بیوتیک وریدی معمولا تنها راه چاره است.