مهدی صمدانی جمعه 3 آبان 1398 02:11 ب.ظ نظرات ()

☘☘ با درود ☘☘ به دردآشنایان و برگزیدگان عزیز

درباره ارتباط تنگاتنگ بین مشکلات شنوایی و تشخیص فرسایش مغز برای افراد سالمند، قبلا در وبسایت و وبلاگ دردآشنا به تفصیل اطلاع رسانی کرده بودم.  تحقیقات جدید انجام شده در این زمینه را برای آگاهی شما عزیزان که نگران بروز عوارض فرسایش مغز در خودتان هستید، به امید اینکه مشکل شنوایی را سرسری نگیرید، به‌عرضتان می‌رسانم.  

 

بر پایه مطالعه‌ی منتشر شده توسط مجله انجمن جهانی سالمندان آمریکا، افراد 66 ساله و مسن تر که اندکی پس از تشخیص کم شنوایی سمعک دریافت کنند، کمتر احتمال دارد در سه سال بعد  از آن

·      تشخیص فرسایش مغز  دریافت کنند

·      به افسردگی دچار شوند

·      یا در اثر از دست دادن تعادل زمین بخورند و صدمه ببینند.

 

محققان دانشگاه میشیگان داده های بیمه ای نزدیک به 115000 نفر از ساکنان میشیگان را 

بررسی کردند. کسانی که بیمه آنها بخشی از هزینه سمعک را پوشش می داد. این مطالعه 

نشان داد افرادی که سمعک داشتند ، در مدت سه سال پس از تشخیص کم شنوایی خود از:

·      خطر ابتلا به فرسایش مغز  ۱۸٪ کمتر

·      خطر تشخیص افسردگی 11٪ کمتر

·      و خطر آسیب دیدگی در اثر زمین خوردن و سقوط 13٪ کمتر

برخوردار بودند.

 

به گفته الهام محمودی، اقتصاددان بهداشت دانشگاه میشیگان که رهبری این مطالعه را برعهده داشته است: «گرچه استفاده از سمعک نمی تواند از بروز مشکلات فوق جلوگیری نماید، تأخیر در شروع فرسایش مغز ، افسردگی و اضطراب، و خطر سقوطهای بزرگ، هم برای بیمار و هم از نظر هزینه های درمان قابل توجه است.»  افراد مبتلا به کم شنوایی به دلایل مختلف از جمله کاهش تعامل اجتماعی، از بین رفتن تعادل، و کمتر به چالش کشیدن مغز خود، ممکن است میزان بالاتر فرسایش مغز ، افسردگی، و صدمات ناشی از سقوط را تجربه کنند.

 

اگرچه بیمه آنها بخشی از هزینه را پوشش می داد، تنها 12٪ از افراد در مطالعه میشیگان پس از تشخیص کم شنوایی از سمعک استفاده کردند. به گفته مطالعات پزشکی جانز هاپکینز ، مردم به‌طور متوسط استفاده از سمعک را 10 سال به تاخیر میندازند. شاید به این دلیل که شکل و شمایل سمعک را نمی پسندند یا نمی خواهند احساس پیری کنند. هزینه هم یکی دیگر از موانع است.

 

این تحقیق مکمل تحقیقاتی است که قبلا ارتباط نزدیک بین کم شنوایی و فرسایش مغز  را 

ثابت کرده بود. از دست دادن شنوایی بر روابط افراد ، سلامت جسمی کلی آنها، و حتی درآمد 

آنها تأثیر می گذارد.