مهدی صمدانی جمعه 24 آبان 1398 02:51 ب.ظ نظرات ()

☘☘ با درود ☘☘ به دردآشنایان و برگزیدگان عزیز

با درود به قهرمانان گمنام، مراقبت کنندگان از بیماران فرسایش مغز

وعده کردم که در ماه نوامبر  که ماه قدردانی و احترام به گروه بی پشتیبان و تنهای مراقبین است، بیشتر برایتان بنویسم.  در این پست راه‌های کمک رسانی به مراقبت کننده اصلی را برایتان بازگو می‌کنم. 

 

دگرگونی نیازهای مراقبتی بیمار

نگهداری بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر وسایر انواع  بیماری های دمانس در منزل به وی امکان می دهد که در محیطی آشنا  دوران بیماری را سپری کند. محیط آشنای منزل، به ارتقای کیفیت زندگی بیمارکمک می کند در حالی که  زندگی در محیط ناآشنای خانه ی سالمندان، حد اقل در ابتدای بیماری، برای بیمار و خانواده وی همراه  با اضطراب و نگرانی  خواهد بود.

·       نیازهای مراقبتی بیمار در طول روند بیماری تغییر می کند. در ابتدا این نیازها بیشتر به صورت همیاری و همنشینی است. بیمار ممکن است در مورد قرار ملاقات ها، نام اشخاص، به خاطر آوردن مکان های آشنا، مدیریت امور مالی، مصرف به موقع و درست دارو و امثال آن به یادآوری شما نیاز داشته باشد.

·       در مرحله پایانی و در پاره ای اوقات مرحله میانی، نیاز به مراقبت از بیمار بسیار پیچیده و تخصصی می شود. مشکلات بلع، مشکلات تحرک و عدم تعادل، عفونت های مکرر مجاری ادرار و ریه، و زخم بستر، نیازهای مراقبتی را دگرگون می کند و شما به مهارت های جدید مانند تزریقات، پانسمان، فیزیوتراپی و امثال آن نیاز پیدا می کنید.

·       با پیشرفت بیماری، مراقبت از بیمار توسط یک نفر غیر ممکن می شود و یاور اصلی به پشتیبانی و کمک نیاز پیدا می کند، به ویژه اگر وی وظایف شغلی و خانوادگی دیگری نیز بر عهده داشته باشد. راه های متداول دریافت کمک به شرح زیراست:

1.     کمک گرفتن از فامیل و دوستان

2.     مراکز نگهداری روزانه سالمند

3.     شرکت های خدماتی

4.     استخدام مستقیم نیروی کمکی

5.     خدمات پرستاری در منزل

6.     مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان

در مقاله راه‌‌های کمک رسانی به یاور اصلی بیمار در وبسایت و کتاب دردآشنا، راهکارهای مناسب برای هریک از گزینه‌ های بالا را به تفصیل شرح داده‌ام. لینک مقاله: 

http://dardashna.ir/?p=1585