مهدی صمدانی یکشنبه 13 خرداد 1397 06:01 ب.ظ نظرات ()
با درود به مراقبین عزیز،

پرسش و پاسخ زیر را از آرشیو بانک پرسش و پاسخهای گذشته برایتان انتخاب کردم. 

مصرف دارو، عوارض داروها، و تداخل آنها مشکلات فراوانی برای عزیزان ما و در نتیجه برای دردآشنایان ایجاد می کند. متاسفانه بیشتر پزشکان معالج و داروساز به این مهم توجه لازم را نمی کنند. بار کند و کاو و پرسش این موارد اکثرا بر دوش مراقب است.


پرسش دردآشنا

#دارو


سلام وخسته نباشی آیا داروهای آلزایمر موجب افزایش آنزیم های کبدی میشود پدر من قبل از مصرف دارو آنزیم کبدیش نر مال بود اما با مصرف این داروها آنزیم کبدیش افزایش پدا کرده آیا باید تحت نظر دکتر متخصص کبد هم باید باشه واگه این آنزیمها خیلی بالا رفت مصرف داروش باید قطع بشه پس درمان آۀزایمرش چی کار کنیم ممنون میشم از عوارض داروها هم توضیحی بدید باید چیکار کرد که عوارضش کم بشه


پاسخ دردآشنای دیگر

.

اخیرا مقاله ای تحقیقی در مورد داروهای مصرفی برای آلزایمر و موثر ترین آنها خواندم. لینک مقاله را برایتان می گزارم که اگر مایل بودید مطالعه بفرمایید:
http://www.alzheimersweekly.com/2017/10/best-of-4-alzheimers-drugs.html


بر اساس این تحقیق چهار نوع دارو از موثر ترین آنها برای آلزایمر معرفی شده بود بشرح زیر:

Drugs for Early to Midstage دوران اولیه و میانی بیماری
Brand Name Generic Name
Aricept® donepezil
Exelon® rivastigmine
Remynil or Razadyne® galantamine


Drugs for Moderate to Severe Stage دوران میانی و پایانی بیماری
Namenda® or Ebixa® memantine


عوارض جانبی اکثر این داروها حالت تهوع، استفراغ، اسهال، کم شدن اشتها، و کم خوابی ذکر شده است. در مورد هیچکدام بهم خوردن سطح آنزیمهای کبد ذکر نشده بود. ولی تداخل دارویی بین آنها و بعضی دیگر از داروهای مصرفی باعث ازدیاد انزیم کبد ذکر شده است. لینک مقاله مربوطه برای مطالعه بیشتر:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18078356


شما کار درستی انجام داده اید که در آزمایشهای خون پدرتان به وضعیت کبد هم توجه کرده اید. من نمیدانم ایشان چه داروهایی مصرفی می کنند ولی حدس میزنم مشکل کبدشان ربط مستقیم به داروهای آلزایمر مزبور ندارد و احتمالا در نتیجه تداخل دارویی بوجود آمده است. آیا ایشان بخاطر کلسترول بالا از نوعی استاتین هم استفاده می کنند؟


توصیه می کنم نتیجه آزمایش را به دکتر معالج ایشان نشان دهید و لیست داروهای مصرفی پدر را همراه داشته باشید. پزشک ممکن است در دوز و نوع دارو تغییری بدهد. اگر پزشک معالج صلاح بدانند به شما توصیه می کنند به متخصص کبد مراجعه نمایید چون اگر مشکل کبد در اثر تداخل دارو بوجود آمده باشد به سادگی حل خواهد شد. در ضمن مناسب است که وضعیت کبد ایشان را با آزمایش خون شش ماه یکبار تحت نظر داشته باشید.


توصیه دیگر اینکه در دوز و زمان داروهای مصرفی پدر بدون مشورت با پزشک تغییری ندهید. 
موفق باشید.