مهدی صمدانی دوشنبه 14 خرداد 1397 10:40 ب.ظ نظرات ()

با درود به مراقبین عزیز،


پرسش و پاسخ زیر را از آرشیو بانک پرسش و پاسخهای گذشته برایتان انتخاب کردم.  اثرات نا خواسته آنتی بیوتیک

.

عزیزان ما در سیر پیشرفت بیماری فرسایش مغز ممکن است به دفعات به عفونت مجاری ادرار و عفونت ریه مبتلا شوند. مصرف آنتی بیوتیک که راه حل معمولی مقابله با این بیماریهاست، عوارض ناخواسته ای به همراه دارد که درد سر مقابله با آنها کمتر از خود بیماری نیست. شایع ترین این عوارض و راه سازشگری با آن کدام است؟

 

پاسخ دردآشنا

متاسفانه عفونتهای ذکر شده اجتناب ناپذیرند. در مراحل پایانی، بیمار به دلیل عدم تحرک، بی اختیاری، و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، به آسانی دچار عفونت مجاری ادرار می شود. علاوه برآن، مختل شدن عمل بلع و ورود مواد غذایی و بزاق به داخل کانال هوای بیمار، او را در معرض بروز عفونت ریه قرار می دهد.

 

آنتی بیوتیکها، در عین مغلوب کردن باکتریهای مهاجم، باکتریهای مفید بدن را نیز از بین می برند. میلیونها باکتری مفید در روده و معده ما وجود دارند که تعادل سیستم گوارش ما به آن وابسته است.  یکی از اثار بهم خوردن این تعادل، مختل شدن سیستم دفع و بروز اسهال است.

 

علاوه بر اینکه بیرون روی مکرر بیمار، مراقبت و نظافت او را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و بر استرس و اضطراب بیمار و مراقب می افزاید، ممکن است به کمبود آب بدن بیمار و عوارض ناشی از آن منجر شود. مقاله آشامیدن آب کافی را مطالعه کنید.  http://dardashna.ir/?p=2653

 

راهکار موثر، خوراندن یک قاشق غذا خوری کشک پاستوریزه هنگام صرف غذاست.  می توانید اگر قرص های بیمار را با ماست به او می خورانید، بجای ماست از کشک استفاده کنید. علاوه بر آن، کته ماست با شبت و زیره هم مفید است. بدینوسیله به تثبیت سیستم دفع کمک خواهید کرد.

 

برای جبران از دست رفتن باکتریهای مفید، راهکار موثر خوراندن لبنیات پروبیوتیک به بیمار است. بهتر است قارچ کفیر تهیه نمایید و دوغ پروبیوتیک سرشار از باکتریهای مفید را در منزل تهیه نمایید. این روش به مراتب سالمتر و پر بار تر از لبنیات پروبیوتیک سوپرمارکت می باشد.