مهدی صمدانی سه شنبه 15 خرداد 1397 05:45 ب.ظ نظرات ()

درود به همه شما عزیزان. برایتان نیروی بی پایان و عشق پایدار برای عزیزتان آرزو می کنم.


گاهگاه پرسشهایی در مورد دارو در گروه مطرح می شود. مطلب زیر از مواردی است که من سعی کرده ام در مورد دارو در این گروه رعایت کنم. برای یادآوری بازپخش می کنم.


من در تالار گفتگویمان سعی می کنم در مورد دارو اظهار نظر نکنم چون در تخصص من نیست. همانطور که می دانید من پزشک نیستم و فقط سعی می کنم تجربیات خودم را با شما عزیزان هم درد و دردآشنا در میان بگذارم.


من تا آنجا که امکان دارد، در مورد عوارضی که عزیزانمان به دلیل نوعی فرسایش مغر به آن دچار می شوند، را مداخله مراقبتی می دانم. مداخله دارویی را فقط اگر مداخله های مراقبتی موثر نبودند مجاز می دانم. در تمامی مقاله های وبسایت دردآشنا و کتاب راهنمای مراقبین هم به دفعات به این موضوع اشاره کرده ام.


در مواردی که باید دارو مصرف کرد، توصیه من این است که از پزشک بپرسید دارو را به چه دلیل تجویز کرده، چه نتایجی و در چه بازه زمانی زمانی باید انتظار داشته باشید، عوارض دارو کدامند، و آیا مشکل تداخل دارویی وجود دارد یا خیر. برای این کار لازم است لیست کاملی از داروها و مکملهای مصرفی بیمار را در زمان ملاقات با پزشک همراه داشته باشیم.


سپس داروهای تجویز شده را خودمان راسا در اینترنت بررسی کنیم و از عوارض و تداخل آنها با یکدیگر آگاه باشیم. اگر به راحتی انگلیسی نمیخوانید می توانید قسمتهای مهم مطلب را به کمک مترجم گوگل به فارسی ترجمه کنید. با اینکه ترجمه خیلی درست نیست، ولی قابل فهم است.


در مورد بیماران مبتلا به نوعی فرسایش مغز و برای تصمیم گیری که آیا دارو مناسب است یا خیر، به نظر من بهترین مرجع وبسایت دانشگاه کالیفرنیا در سانفراسیسکو است:.
https://memory.ucsf.edu/medications-dementia


داروهای دمانس محدودند. شما در این وبسایت می توانید نوع دارو و اینکه برای چه کاری تجویز می شود را به راحتی ببینید. چون این دانشگاه مرکز تحقیقات در باره انواع اف تی دی است، اگر دارویی برای اف تی دی مناسب نباشد بوضوح ذکر شده است.


تاریخ شروع دارو و دوز آنرا به دقت یادداشت کنید و هوشیارانه تغییرات بیمار را در نظر داشته باشید. اگر عکس العمل شدیدی در اثر مصرف دارو بوجود آمد، حتما بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. خودسرانه دارو را کم یا زیاد نکنید و صحبت در باره دارو را به ملاقات بعدی با پزشک که ممکن است هفته ها یا ماهها بعد اتفاق بیفتد موکول ننمایید.