مهدی صمدانی سه شنبه 15 خرداد 1397 04:54 ب.ظ نظرات ()
با درود به مراقبین عزیز،
مراقب عزیزی پرسش کرده بودند که در مورد داروی خواب آور به ایشان راهنمایی کنم. دو پرسش و پاسخ از آرشیو دردآشنا که به این موضوع مربوط است را برایتان کپی کرده ام.
 

#نظم_خواب
#برنامه_روزانه_و_هفتگی
#خواب_آور


سلام به همگی 
روزتون خوش 
مادر من بعد از تشخیص بیماریشان هیچ دارویی مصرف نمیکنند 
شب ها هم خواب سبک دارن
ازاین وضع خیلی ناراحته که نمیخوابه 
حتی خودش رفته داروخانه درخواست داروی خواب کرده که بهش ندادند 
من برای آرامش شب ایشون چه کار کنم 
چه قرصی باید استفاده کنند ؟؟؟؟

.

سارا خانم، آیا مادرتان روزها می خوابند یا نه؟ اگر چرت زدن های روزانه زیاد باشد، ممکن است خواب شبانه را کم کند.


ورزش را در برنامه روزانه ایشان بگنجانید، از چرتهای روزانه کم کنید، مصرف مایعات را از حوالی ساعت ۵ عصر کم کنید، آشامیدنی های محرک مانند نوشابه، چای، قهوه و شیرینی را در ساعات بعد از ظهر به حد اقل برسانید که امیدوارم کمکی به خواب شبانه ایشان بشود.


بهتر است از سازشگریهای مختلف کمک بگیرید و از مصرف دارو در حد امکان بپرهیزید. مقاله بهم خوردن نظم خواب را در وبسایت دردآشنا در آدرس زیر مطالعه نمایید. اگر موفق نبودید، با پزشک مشورت کنید. 
http://dardashna.ir/?p=985

.

پاسخ سارا خانم:


بله خیلی آروم و بی صدا همش استراحت و چرت دارند 
ولی از بعد از نماز مغرب همش نگران نخوابیدن شب هستش متاسفانه

.

پاسخ دردآشنا:


حتما مقاله بهم خوردن نظم خواب را مطالعه کنید. راهکارهای متعددی پیشنهاد کرده ام که امیدوارم بعضی آنها برایتان کاربرد داشته باشد. حدس میزدم مادرتان روزها زیاد استراحت می کنند.


تمام زندگی روزانه و هفتگی بیمار باید طبق برنامه انجام شود. در مورد همسر من، اگر ساعت ۱۰ مثلا زمان خوردن میوه است، اگر او خواب باشد ما بیدارش می کنیم. همین طور برای قضای حاجت، حمام رفتن، مصرف دارو و غیره. بدون برنامه، هم شما و هم بیمار سردرگم خواهد بود. مقاله برنامه ریزی روزانه و هفتگی را هم لینکش را برایتان می گذارم. باور دارم کارساز خواهد بود. 
http://dardashna.ir/?p=485


.

#نظم_خواب
#برنامه_روزانه_و_هفتگی
#خواب_آور


سلام شبتون بخیر 
مادر من روزها همش میخوابه و چرت میزنه 
شب ها وقتی همه میخوابن دیگه نمیتونه بخوابه 
این نخوابیدنها خیلی ناراحتش میكنه 
همش به همه میگه قرص خواب بدید شب بخوابم 
میشه راهنمایی كنید لازمه قرص بخوره 
و چه قرصی بخوره كه شبها هم خوابش ببره 
چون غروب كه میشه همش دلشوره نخوابیدن شب میگیره


پاسخ دردآشنا:

.

… خانم متاسفم که با مشکل تنظیم خواب روبرو هستید.

این مشکل در بسیاری از مبتلایان دمانس بروز می کند و یکی از علل آن هم بی برنامگی روزانه و در نتیجه خوابیدن زیاد در طول روز است. خودتان هم به این مسئله اشاره فرموده اید.


راهکار پیشنهادی من این است که برای روزها برنامه فعالیت و سرگرمی ایجاد کنید و از خوابیدن زیاد جلوگیری کنید. کمک در کارهای منزل در حد توان ایشان، باغبانی سبک، پیاده روی در پارک، و امثال از این جمله اند. برای راهنمایی بیشتر مقاله فعالیت و سزگرمی را در آدرس زیر مطالعه نمایید: 
http://dardashna.ir/?p=1176


در ضمن راهکارهای پیشنهادی مختلفی را برای تنظیم خواب شبانه در مقاله بهم خوردن نظم خواب جمع آوری کرده ام. مقاله را در آدرس زیر مطالعه کنید:
http://dardashna.ir/?p=985


من در باره مکمل غذایی ملاتونین زیاد شنیده و خوانده ام و یکی از مراقبین گروه برگزیدگان آنرا یادآوری کردند. شاید مفید باشد ولی توصیه همیشگی من این است که مصرف هرگونه دارو، مکمل یا غیر آن، در مورد عزیزان ما فقط باید با اجازه پزشک معالج باشد. عزیزان ما بسیار شکننده اند و عکس العمل آنها در مقابل داروها می تواند مشکل آفرین باشد.

 

اگر باز هم پرسشی بود در خدمت هستم.