مهدی صمدانی سه شنبه 5 تیر 1397 11:06 ب.ظ نظرات ()
با درود به مراقبین عزیز،

پرسش و پاسخ زیر را از آرشیو دردآشنا برایتان انتخاب کردم


پرسش یک مراقب

#دارو

سلام پدر من کلسترلش بالاست و روزاستاتین مصرف می کنه از دیگر داروها که برای درمان بیماریش madopar – memantin- citalopram- yasnal و داروی پایین آوردن قند وفشار lozar و diabezid استفاده می کنن آیا این داروها تداخل دارویی ایجاد می کنن ممنون از رهنمایتون


پاسخ دردآشنا:


… خانم سلام. من کوشش می کنم فقط در مورد امور مراقبتی که کمی تجربه و مطالعه دارم اظهار نظر کنم. دارو و اثرات و عوارض آن کار تخصصی است و باید در باره آن با پزشک معالج و دارو ساز مشورت کنید.

بهر حال برای کمک به شما من داروهای مصرفی پدرتان را در اینترنت مطالعه کردم. عامل اصلی مشکلات کبدی ایشان احتمالا مصرف روزاستاتین است.

داروی دیگری که احتمال بروز تداخل با سایر داروها مخصوصا سیتالوپرام کرده است داروی مادوپار می باشد.

در مورد داروی دیابزید که داروی ایرانی است، نوشته های اینترنت بسیار ضعیف و کم محتوا هستند. به عبارت دیگر چیزی راجع به عوارض و تداخل در باره آن ندیدم.

توصیه می کنم مشکل کبد را با پزشکی که استاتین را تجویز کرده است مشورت کنید.
همچنین پزشکی که مادوپار و سیتالپرام را تجویز کرده است در باره تداخل دارویی آنها اظهار نظر کند.

در باره مادوپار وبسایت دارویی webmd تذکر داده بود که به بیماران کبدی داده نشود ومشکلات فشار خون و دیابت حتما به پزشک معالج تذکر داده شود.

شاید بد نباشد که شما بررسی کلی و کاملی از همه داروهای پدر بعمل بیاورید. شاید داروهایی که قبلا تجویز شده دیگر کاربرد نداشته باشد. لیست کامل داروها را تهیه کنید و در ملاقات بعدی با پزشک معالج به دقت و یکی یکی بررسی کنید و اگر نیاز به استفاده هر کدام از آنها نبود با راهنمایی پزشک آنرا متوقف نمایید. مقاله ایمنی دارویی را در وبسایت #دردآشنا مطالعه نمایید: http://dardashna.ir/?p=134