مهدی صمدانی دوشنبه 11 تیر 1397 08:54 ب.ظ نظرات ()

با درود به دردآشنایان و برگزیدگان عزیز،

بدنبال بلاگ دیروز که نیاز به برنامه ریزی را برای مراقبت از عزیزانمان شرح دادم، امروز در دو بلاگ متوالی، اول نیاز به ثبت وقایع روزانه را تشریح خواهم کرد و سپس در بلاگ بعدی، جدولی را که برای ثبت وقایع طراحی کرده ام و نحوه پر کردن آن را برایتان توضیح خوام داد. لینک فایل پی دی اف جدول مزبور را نیز در انتها گذاشته ام که اگر تصمیم گرفتید از آن استفاده نمایید براحتی آماده چاپ باشد.  


نیاز به ثبت وقایع روزانه

سیر پیشرفت بیماری فرسایش مغز ایجاب می کند که مراقب برنامه فعالیت های روزانه بیمار را متناسب باتوانایی فیزیکی و فکری وی تغییر دهد. به تجربه ثابت شده است که سرعت و میزان این تغییرات ممکن است به اندازه‌ای باشد که پس از گذشت چند روز، یادآوری دقیق آنچه را که تغییر داده اید برایتان امکان پذیر نباشد.

بهترین راهکار عملی، تهیه جدولی است که وقایع روزانه را در آن ثبت کنید. لازم است هر فردی که در مراقبت از بیمار شرکت دارد، هر فعالیتی را که با وی انجام می دهد، در آن ثبت نماید.  

 

چرا باید وقایع روزانه را ثبت کرد؟

جدول ثبت وقایع روزانه، تاریخچه پیشرفت بیماری است. با نگهداری آن، هر زمان که لازم باشد، میتوانید تاریخ شروع کاری یا اتفاقی را جستجو کنید.  در مراجعات بعدی به پزشک، در صورت نیاز، می توانید با اطمینان از زمان شروع و نوع تغییرات بوجودآمده در بیمار، با وی مشورت کنید.  با ثبت وقایع روزانه، پیدا کردن جواب پرسش های زیر آسان میشود و رد یابی تغییرات وضعیت و حالات بیمار ممکن می گردد.

·      تغییرات فکری  و فیزیکی بیمار، مثلاً از چه تاریخی وی در به کار بردن صحیح ریموت تلویزیون دچار مشکل شده،  یا از چه زمانی توان پیاده روی روزانه او تغییر چشم گیری پیدا کرده، و غیره را همواره می توانید با جستجوی ساده و سریع در این پرونده،  با دقت، تعیین کنید.

·      شروع داروی جدید، میزان مصرف آب و آشامیدنی ها، تغذیه بیمار و میان وعده های وی را در این جدول ثبت کنید. در نتیجه، مراقب همواره از میزان و زمان تغذیه بیمار و سایر تغییرات آگاه است و در صورت بروز مشکلات بی اشتهایی و سوء تغذیه، پیدا کردن دلیل آن را بسیار آسان تر خواهد بود.

·      فعالیت ها و سرگرمی های روزانه بیمار را در این جدول ثبت کنید. درنتیجه، شما به آسانی مسیر پیشرفت بیماری وکم شدن توانایی های فکری و فیزیکی بیمار را می توانید به وضوح بررسی کنید.

·      تغییر فصل و تغییر نیاز بیمار به نوشیدن مایعات، بایستی با دقت تحت کنترل باشد. این نیاز را با تغییر فصل در برنامه روزانه پیش بینی کرده اید. (مقاله برنامه ریزی را مطالعه کنید. http://dardashna.ir/?p=485) تمام افرادی که به امر مراقبت از بیمار کمک می کنند به آن برنامه عمل می کنند و در صورت بروز مشکل کمبود آب بدن و یبوست، جدول ثبت وقایع روزانه به حل مشکل کمک می کند.

·      دفعات مراجعه به توالت و ثبت موارد ادرار و قضای حاجت بیمار از مسایلی است که به دقت فراوان و مستمر مراقب نیازمند است. شما با ثبت دفعات مراجعه به توالت و انجام قضای حاجت بیمار همیشه آگاهانه یبوست و کمبود آب بیمار را تحت نظر خواهید داشت و در صورت لزوم به رفع اشکال اقدام می کنید.

·      تجربه ثابت کرده است که بی اختیاری ادرار و مدفوع بیمار با اینکه قابل جلوگیری نیست، اما با بردن بیمار به توالت در ساعات مقرر و منظم، تا حد زیادی تحت کنترل می آید.

·      در ابتدای بیماری، بیمار کمابیش از مشکلاتی که برایش در حال اتفاق افتادن است آگاه است و نسبت به صحبت اطرافیان درباره خودش بسیار حساس می شود. هرگونه نجوا و یا صحبت آرام اطرافیان در وی احساس شک و تردید و اضطراب می کند. داشتن جدول وقایع روزانه، نیاز به صحبت و مشاوره درباره بیمار و اینکه چه کرده،  چه خورده، و چه آشامیده است را به حداقل می رساند و به کیفیت بهتر زندگی بیمار کمک می کند.

·      در قسمت مشاهدات کیفی، مراقبی که بیشترین زمان را با بیمار صرف می کند نسبت به روحیات، رفتار، علاقه بیمار به فعالیت یا خوراکی بخصوصی، نیاز به استراحت و خواب و غیره را یادداشت می کند. هدف، پیدا کردن جهت و سرعت از دست رفتن توانایی های بیمار و آگاهی از علایق و خواسته های اوست، که در نتیجه توجه به آنها، کیفیت زندگی بیمار را ارتقاء می دهد.


طرح جدول ثبت وقایع روزانه و توضیحات پر کردن آن در بلاگ بعدی دردآشنا بعرض خواهم رساند. 

برای مطالعه مقاله در وب سایت دردآشنا: http://dardashna.ir/?p=1040