تبلیغات
تالار گفتگو برای تبادل افکار و تجربیات مراقبین فرسایش مغز(دمانس) - مطالب هفته اول مهر 1397
منوی اصلی
تالار گفتگو برای تبادل افکار و تجربیات مراقبین فرسایش مغز(دمانس)
شما تنها نیستید. مراقبین فرسایش مغز را پیدا کنید و از تجربیات یکدیگر استفاده کنید.
 • مهدی صمدانی جمعه 6 مهر 1397 07:58 ب.ظ نظرات ()

  با درود به دردآشنایان و برگزیدگان عزیز،

  در راستای آگاهی رسانی در باره بیماری آلزایمر و دمانس، مقاله های مختلفی در وبلاگ دردآشنا درج کرده ام از جمله بیماری آلزایمر و تفاوت آن با دمانس، انتخاب واژگان مناسب برای ابنگونه بیماریها، آمار مبتلایان و نیازهای اجتماعی، درمانی، و مراقبتی در آینده، ده علائم هشدار دهنده و زنگ خطر، معرفی کتاب راهنمای مراقبین فرسایش مغز(دمانس)، و عواملی که خطر ابتلای به این بیماریها را تشدید می کنند. در آخرین بلاگ ماه سپتامبر در نظر دارم  به راههای کم کردن خطر به ابتلای بیماری را شرح دهم.

   


  آیا فرسایش مغز (دمانس) قابل پیشگیری است؟

  همانگونه که هنوز علت دقیق بو جود آمدن بیماری آلزایمر و بیشتر انواع فرسایش مغز معلوم نیست، لذا راه مطمئنی هم برای جلوگیری از ابتلا به آن وجود ندارد. ولی شما می توانید با تغییراتی که در روش زندگی خود ایجاد می کنید، خطر دچار شدن به فرسایش مغز را کم کرده و یا شروع آن را به تأخیر بیندازید. بر اساس تحقیقات اخیر انجام شده در دانشگاه کالج لندن، شما می توانید با تغییرات موثر در روش زندگی خود، خطر ابتلا به انواع فرسایش مغز را ۳۵% کاهش دهید. به راهکارهای زیر توجه فرمایید:


   

  خطر ابتلا به بیماری های عروقی را کم کنید

  بیماری های قلبی و عروقی با بیماری آلزایمر و دمانس عروقی رابطه نزدیک دارند. برای اطلاع بیشتر در باره دمانس عروقی، مقاله انواع فرسایش مغز را مطالعه کنید: http://dardashna.ir/?p=1748.  شما ممکن است با اقدامات مربوط به بهبود کیفیت سلامتی قلبی و عروقی خود نه تنها خطر اینگونه بیمایها مانند ایست قلبی را کاهش دهید بلکه از خطر سکته مغزی و دمانس عروقی نیز بکاهید.


  به ورزش و فعالیت بپردازید

  گنجاندن ورزش و فعالیتهای مورد علاقه در برنامه روزانه و هفتگی، نه تنها به سلامت فیزیکی شما کمک می کند، بلکه سلامت روحی و فکری شما را نیز تقویت می نماید. پیاده روی، دوچرخه سواری، و شنا ورزشهای مناسب برای همه سنین بشمار می روند.

  .

  تغذیه سالم داشته باشید

  یک برنامه غذایی کم چربی و کم نمک، با فیبر فراوان، سبزیجات و میوه جات تازه، ماهی و دانه های روغنی ممکن است از خطر دچار شدن به آلزایمر وبسیاری از انواع فرسایش مغز بکاهد. مقاله تغذیه و برنامه غذایی وبسایت دردآشنا را مطالعه فرمایید: http://dardashna.ir/?p=1068

   

  فکر و مغز خود را به چالش بکشید

  نشانه هایی مبنی بر کمتر بودن نرخ ابتلا به فرسایش مغز در افرادی که فکر و مغز خود را بکار می گیرند وجود دارد. شما ممکن است بتوانید خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و بیشتر انواع فرسایش مغز را با کتاب خواندن، یاد گرفتن زبان خارجی، یاد گرفتن نواختن یک آلت موسیقی و امثال آن کم کنید. کامل کردن تحصیلات پایه حد اقل تا پایان دبیرستان نیز از اقدامات موثر است.

  .

  اجتماعی باشید

  تحقیقات نشان داده است که افراد اجتماعی در مقایسه با افراد گوشه گیر، کمتر در معرض خطر ابتلا به انواع فرسایش مغز قرار دارند. پیوستن به کلوبها، سازمانهای داوطلبانه مردم نهاد، مسافرت های گروهی و امثال آن خطر ابتلا به فرسایش مغز را کم می نماید.

  .

  برای اطلاع بیشتر، مقاله آیا فرسایش مغز (دمانس) قابل پیشگیری است را در وبسایت دردآشنا مطالعه فرمایید: http://dardashna.ir/?p=2780

  آخرین ویرایش: دوشنبه 23 مهر 1397 08:16 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهدی صمدانی دوشنبه 2 مهر 1397 08:59 ب.ظ نظرات ()

  با درود به دردآشنایان و برگزیدگان عزیز،


  در راستای آگاهی رسانی در باره بیماری آلزایمر و دمانس، مقاله های مختلفی در وبلاگ دردآشنا درج کرده ام از جمله بیماری آلزایمر و تفاوت آن با دمانس، انتخاب واژگان مناسب برای ابنگونه بیماریها، آمار مبتلایان و نیازهای اجتماعی، درمانی، و مراقبتی در آینده، ده علائم هشدار دهنده و زنگ خطر، و معرفی کتاب راهنمای مراقبین فرسایش(دمانس). در این بلاگ در نظر دارم به عواملی که خطر ابتلای به این بیماریها را تشدید می کنند بپردازم.

   

  سن وسال

  بزرگترین عامل شناخته شده خطرآفرین بیماریهای فرسایش مغز بالا رفتن سن است. بیشترین مبتلایان در سنی بالاتر از ۶۵ سالگی قرار دارند. پس از سن ۶۵ سالگی، خطر ابتلا به آلزایمر در هر ۵ سال دو برابر می شود بطوریکه حدود بیش از یک سوم ۸۵ سالگان و بالاتر به نوعی فرسایش مغز دچار خواهند بود.

   

  جنسیت

  خطر ابتلا به فرسایش مغز در خانم ها بیشتر از آقایان است. در انگلستان ۶۱٪ مبتلایان به فرسایش مغز را خانم ها و ۳۹٪ را آقایان تشکیل می دهند. این اختلاف فقط با در نظر گرفتن امید به زندگی بیشتر در خانم ها قابل توجیه نیست.

   

  سابقه فامیلی

  ابتلا به فرسایش مغز یک نفر از اعضا یک خانواده مانند پدر یا مادر و خواهر یا برادر، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را در سایر افراد خانواده بیشتر خواهد کرد.  در عین حال، رابطه سابقه فامیلی و ابتلا به بیماری کمرنگ است.

   

  ضربه به سر

  ضربه و صدمه به سر در اثر تصادف، زمین خوردن، و امثال آن خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. ورزشهای رزمی، بکس، فوتبال، و مشابه آن که در آنها ضربه های مکرر به سر وارد می شود نیز خطر آفرین می باشند.

   

  رابطه قلب و مغز

  سلامت قلب و سلامت مغز رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. علت آن کاملا روشن است. مغز از بزرگترین شبکه رگها و مویرگهای خون تغذیه می شود و هر گونه خلل و آسیب به این شبکه وسیع و پیچیده، بر سلامت مغز اثر مستقیم دارد. دمانس عروقی در اثر مختل شدن قسمتی از این شبکه وسیع در اثر انواع بیماریهایی که به رگها و مویرگها آسیب می رسانند بوجود می آید. این بیماری های زمینه ای شامل انواع بیماریهای قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، و امثال آن می باشد.  

   

  استرس و اضطراب

  میزان کورتیزول خون یا هورمون استرس در فرد سالم از یک تعادل دقیق برخوردار است. در زمان احساس خطر مانند حمله حیوانات وحشی یا در گیری با سایر افراد، سطح کورتیزول خون افزایش می یابد و به نتیجه جنگ یا فرار می انجامد ( fight or flight ). این یک عکس العمل سالم و نجات دهنده است. ولی اگر به دلایل مختلف مانند استرس و اضطراب، میزان کورتیزول خون فرد پیوسته بالا باشد، نتیجه آن افزایش استعداد ابتلا به اثرات جانبی ناخواسته از جمله فشار خون و کلسترول بالا، بیماریهای قلبی، آسیب دیدن سیستم ایمنی بدن، و همچنین ازدیاد خطر ابتلا به فرسایش مغز خواهد بود.

   

  سایر عوامل خطرآفرین

  چاقی زیاد، بی تحرکی، و انواع تورم ها نیز خطر ابتلا به فرسایش مغز را افزایش می دهند. 

  آخرین ویرایش: دوشنبه 23 مهر 1397 08:16 ب.ظ
  ارسال دیدگاه